Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Пенсійний
калькулятор
Калькулятор
недержавної пенсії

Пенсія: запитання і відповіді

  • 18 лютого 2016
  •   ПФУ
  • 34079
  • Версія для друку
  •  
Пенсія: запитання і відповіді

Відповіді експертів з пенсійного забезпечення на актуальні запитання

Щодо розрахунку розміру пенсії при призначенні дострокової пенсії

З серпня 2014 року мені призначено дострокову пенсію за віком у 56 років і 2 місяці у розмірі 949 гривень. З 01.09.2015 розмір пенсії підвищили до 1034 гривні, а чому не до 1074 гривні?

Чому при розрахунку розміру пенсії взяли роки моєї роботи після 2000 року, коли я перебувала на обліку в центрі зайнятості та не працювала, а не до 2000 року, коли я постійно працювала в колгоспі?

Пенсії за віком призначаються відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).

Так, відповідно до статті 40 Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. У період до 1 січня 2016 року за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами могла бути врахована заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року.

При цьому, обчислення пенсії із заробітку лише за період до 01.07.2000 року, якщо особа продовжувала працювати після цієї дати, законодавством не передбачено.

Якщо при розрахунку розміру Вашої пенсії враховано заробітну плату за 60 календарних місяців страхового стажу до 1 липня 2000 року та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року, то таким чином врахували найбільш вигідний період для обчислення заробітної плати.

За місяці отримання допомоги по безробіттю враховано мінімальний розмір заробітної плати.

Згідно із статтею 28 Закону, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.09.2015 – 1074 грн.

Розмір достроково призначених пенсій за віком жінкам відповідно до п. 7-2 Прикінцевих положень Закону, обчислений відповідно до статті 27 та з урахуванням статті 28 Закону, зменшується на 0,5 відсотка за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію. При цьому, він не може бути менше ніж 949 грн. (п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 №265).

З 1 вересня 2015 року за 30 років страхового стажу Вам встановлено: основний розмір пенсії 1074 грн., до нього - доплату за понаднормовий стаж. Коли ж провели зменшення розміру пенсії за місяці більш раннього виходу на пенсію, то він визначився на рівні 1034 грн., що відповідає законодавству.

 

Щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу"

Мені призначено пенсію згідно з Законом України “Про державну службу”. Я продовжую працювати. Чи буде перераховано мою пенсію та збільшено її розмір”?

Частиною 5 розділу ІІІ Закону України від 02.03.2015 №213-VІІІ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення” з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначались, зокрема згідно з Законом України “Про державну службу”.

Відтак, з 01.06.2015 року органами Пенсійного фонду України пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу” не призначаються, а призначені до 01.06.2015 року – не перераховуються.

Водночас повідомляємо, що розмір пенсії до виплати може збільшуватись якщо в складі пенсії є підвищення, надбавки, доплати, розмір яких обчислюється виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Окрім цього пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про державну службу”, індексуються згідно з Законом України “Про індексацію грошових доходів населення” та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.

 

Щодо порядку проведення індексації пенсії

У вересні 2014 року помер мій чоловік, який одержував пенсію з доплатою за заслуги (був нагороджений орденами «Знак пошани» та Трудового Червоного прапора, неодноразово обирався депутатом обласної та районної ради). Я дізналася, що доплата за заслуги може бути переадресована мені, як дружині померлого. Зібрала всі документи, попередньо мені нарахували певну суму доплати. Але потім управління Пенсійного фонду мене повідомило, що сума моєї пенсії не змінилася (ця сума поглинула іншу суму). А де доплата так і не зрозуміло. Поясність, належить мені така доплата чи ні?

Відповідно до наданої Вами заяви до Вашої пенсії згідно із Законом України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною” встановлено надбавку до пенсії в розмірі 70 відсотків надбавки, що виплачувалась Вашому чоловіку.

До проведення перерахунку пенсії Ваша пенсія індексувалась.

Порядком проведення індексації передбачено, що у місяці проведення перерахунку пенсія не індексується, обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення пенсії.

Оскільки розмір пенсії за особливі заслуги перед Україною не перевищив суму індексації, що Вам виплачувалась, різниця між сумою індексації та надбавкою збережена у складі пенсійної виплати з таким розрахунком, щоб розмір пенсії не зменшувався, як це передбачено Порядком проведення індексації.

В подальшому, індексація буде проводитись у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищить поріг індексації, який з січня 2016 року  встановлюється в розмірі 103 відсотка.

 

Щодо перерахунку пенсії працюючому пенсіонеру

Я – пенсіонерка, якій призначено пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. В даний час я працюю. Чи впливає стаж роботи на підвищення розміру пенсії та чи маю я право на перерахунок пенсії чи на індексацію?

Особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

Призначення та виплата пенсій зазначеним особам провадиться відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

Статтею 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності, зокрема, у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

За наявності страхового стажу меншої тривалості, пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.

За страховий стаж понад 30 років жінкам встановлюється доплата за понаднормовий стаж.

Отже, розмір пенсії залежить від тривалості страхового стажу та заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

У разі, якщо Ви після призначення пенсії продовжували працювати, Ви маєте право на перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Якщо страховий стаж становить менше 24 місяців, перерахунок проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку).

При цьому, згідно із Законом України “Про індексацію грошових доходів населення”, індексації підлягають грошові доходи працюючих пенсіонерів за основним місцем роботи. Працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується отримувана заробітна плата.

Джерело: ПФУ

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)

Рубрики