Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Пенсійний
калькулятор
Калькулятор
недержавної пенсії

Пенсія: запитання і відповіді

  • 21 січня 2016
  •  
  • 37349
  • Версія для друку
  •  
Пенсія: запитання і відповіді

Відповіді на питання користувачів з пенсійного забезпечення

Щодо підвищення пенсії

Хочу дізнатися чому мені не провели перерахунок пенсії і не підвищили її у вересні 2015 року. Я маю 3 категорію потерпілого внаслідок аварії на ЧАЕС та 37 років страхового стажу. На пенсію вийшов у 2014 році. З лютого 2015 не працюю, про що своєчасно повідомив управління Пенсійного фонду України за місцем проживання. Коли звернувся у пенсійне відділення району мені відповіли, що підвищивши пенсію на 13%, тепер не проводиться індексація, тому розмір пенсії лишився на тому самому рівні. Прошу пояснити чому так вийшло.

Статтею 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (в редакції з 01.10.2011) передбачено встановлення для чоловіків мінімального розміру пенсії за віком за наявності 35 років страхового стажу на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.09.2015 – 1074 грн.

За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої з урахуванням набутого страхового стажу та заробітної плати, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком.

Пенсії непрацюючих пенсіонерів індексуються згідно із Законом України «Про індексацію грошових доходів населення».

З 1 вересня 2015 року у зв’язку з внесенням змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» органами Пенсійного фонду України проведено перерахунок складових пенсійних виплат, які базуються на розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність: мінімальної пенсії за віком, доплати за понаднормовий стаж, підвищення, надбавок, доплат.

Відповідно до пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (далі – Порядок), у разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. 

Таким чином, у випадках, коли після перерахунку пенсії з 01.09.2015 розмір підвищення пенсії не перевищив суму виплаченої у вересні 2015 року індексації, різниця між розміром індексації та сумою підвищення фіксується у складі пенсійної виплати.

Розмір Вашого підвищення пенсії, очевидно, не перевищив суму виплаченої індексації у вересні 2015 року. Різниця між розміром індексації та сумою підвищення зафіксована у складі пенсійної виплати. Таким чином, розмір Вашої пенсійної виплати з 01.09.2015 не змінився.

 

Щодо пенсії за особливі заслуги перед Україною депутату районної ради

Мене в четвертий раз обрано депутатом районної ради. З якого часу я матиму право на надбавку до пенсії відповідно до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» - з початку діяльності ради цього скликання чи після її закінчення?

Згідно із пунктом 7 статті 1 Закону України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною”, право на призначення пенсії за особливі заслуги перед Україною мають, зокрема, депутати - всього чотирьох і більше скликань Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських рад, районних, районних у містах, міських рад міст обласного значення в Україні та в колишній Українській РСР.

Зазначеній вище категорії осіб пенсії за особливі заслуги перед Україною встановлюються органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері пенсійного забезпечення, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.

Пенсія за особливі заслуги призначається з дня звернення за встановленням пенсії. Днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому заяви про порушення клопотання про встановлення пенсії за особливі заслуги з усіма необхідними  документами.

 

Щодо обчислення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком

Я не працюю та отримую пенсію по інвалідності ІІІ групи внаслідок загального захворювання. В липні 2015 року уклала договір про добровільну участь в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, сплатила страхові внески та набула страховий стаж тривалістю 30 років. З якої дати я матиму право на обчислення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком?

Частиною 2 статті 33 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон) передбачено, що непрацюючі інваліди ІІІ групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону, за наявності, зокрема, у жінок 30 років страхового стажу.

Відтак, обчислення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком буде здійснено у строки, передбачені статтею 45 Закону, згідно з поданою Вами заявою, за умови, що на час її подання Ви не перебуватимете в трудових відносинах, а тривалість страхового стажу становитиме 30 років.

 

Щодо обчислення заробітку при призначенні пенсії водію, який працював під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС

Я працював під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у жовтні 1986 р. водієм автозмішувача, возив бетон. Як нараховують пенсію водіям-чорнобильцям, які працювали в зоні відчуження? Чи правда, що по дорожніх листах?

Статтею 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначено, що пенсії по  інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Видача довідок про періоди роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також про заробітну плату за ці періоди здійснюється підприємствами, установами та організаціями, з яких особу було відряджено на ліквідаційні роботи.

Довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження видаються на підставі первинних документів: наказів, шляхових листів, табелів обліку робочого часу, особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів, що містять відомості про період, тривалість роботи в зоні відчуження, населений пункт (об’єкт) зони відчуження, де виконувались роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та нараховану заробітну плату за цей період.

Отже, якщо в наявному у Вас шляховому листі є інформації про період роботи в зоні відчуження, населений пункт, в якому проводились ліквідаційні роботи, зазначено тривалість робочого дня, а шляховий лист містить відмітку (печатку або штамп) організації, яку Ви обслуговували в зоні відчуження, він може бути підставою для видачі Вам довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження.

 

Щодо паперової пенсійної справи

Чи надається територіальним управлінням Пенсійного фонду України на вимогу пенсіонера копія його паперової пенсійної справи?         

Згідно із пунктом 4.8 розділу ІV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі – Порядок), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, паперові пенсійні справи зберігаються в органах, що призначають пенсії, за місцем проживання чи реєстрації або за місцем перебування пенсіонера.

Пенсіонерові, за його зверненням, надається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), які враховані при розрахунку пенсії (пункт 4.9 розділу ІV Порядку).

Водночас, пенсіонер може ознайомитись з матеріалами пенсійної справи на прийомі в управлінні Пенсійного фонду України, в якому зберігається його пенсійна справа.

 

Щодо індексації пенсії

Мені не проведено індексацію станом на 01.09.2015. В Пенсійному фонді мені пояснили, що мені провели індексацію у 2014 році, тому у 2015 році не положено. Чи вірно це?

 Ви отримуєте пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України  «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Після проведення перерахунку пенсій з 01.12.2013 у зв’язку із зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, грудень 2013 року було визначено базовим місяцем для проведення індексації пенсій. Для пенсій, по яких базовим місяцем визначено грудень 2013 року, підстави для індексації настали з травня 2014 року. Ваша пенсія з травня 2014 року індексувалась відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

З 01.09.2015 розмір Вашої пенсії перераховано з урахуванням прожиткового мінімуму, встановленого для непрацездатних осіб (1074,00 грн.).

Після проведеного перерахунку збільшився розмір призначеної пенсії, однак розмір підвищення не перевищив суму виплаченої у вересні 2015 року індексації. Різниця між розміром індексації та сумою підвищення зафіксована у складі пенсійної виплати, як передбачено п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078.

 

Щодо виплати пенсії науковому працівнику

Працюю асистентом кафедри медичного університету. Стаж наукової роботи більше 30 років, інвалід 3 групи загального захворювання, маю 54 роки. Якщо я оформлю пенсію по інвалідності і звільнюся з роботи, а потім мене знову візьмуть назад на роботу не по контракту, чи буду я за таких умов отримувати пенсію по інвалідності в повному розмірі?

Законодавчо визначено, що науковим (науково-педагогічним) працівникам, які визнані інвалідами, зокрема, III групи призначається пенсія по інвалідності в розмірі пенсії наукового (науково-педагогічного) працівника (60 відсотків від заробітку) незалежно від віку за наявності стажу наукової роботи для чоловіків – 20, для жінок – 15 років, та страхового стажу, передбаченого статтею 32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Пенсія по інвалідності науковим (науково-педагогічним) працівникам відповідно до статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» (далі - Закон) призначається за умов звільнення з посади наукового (науково-педагогічного) працівника.

У разі працевлаштування особи, якій призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону, на наукову (науково-педагогічну) посаду її виплата здійснюватиметься у розмірі 85 відсотків від розміру пенсії, обчисленого відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».  При цьому, розмір пенсії, який виплачуватиметься особі не може бути менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Після звільнення з роботи виплата призначеної пенсії провадиться в повному розмірі.

 

Щодо пенсії пенсіонерам, які переїжджають до Латвії

Чи виплачується пенсія пенсіонерам, які переїжджають на проживання до Латвійської Республіки?

Відповідно до Договору між Україною і Латвійською Республікою про співробітництво в галузі соціального забезпечення та статті 3 Угоди між Міністерством праці та соціальної політики України і Міністерством добробуту Латвійської Республіки про порядок застосування цього Договору у випадку переїзду пенсіонера чи особи, що отримує пенсію, з території однієї Сторони для проживання на територію іншої Сторони після набуття чинності Договору (після 11.06.1999 р.) пенсію продовжує виплачувати Сторона місця призначення пенсії.

За матеріалами: ПФУ

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)

Рубрики