Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Пенсійний
калькулятор
Калькулятор
недержавної пенсії

Про пенсію в Україні або збираємось на пенсію

 • 14 січня 2016
 •  
 • 24133
 • Версія для друку
 •  
Про пенсію в Україні або збираємось на пенсію

Ви – майбутній пенсіонер  і збираєтесь на пенсію? Тоді спробуємо разом розібратись у нюансах та формальностях, пов’язаних з виходом на пенсію в Україні

Право на пенсію за віком

Право на пенсію за віком в Україні мають жінки та чоловіки після досягнення пенсійного віку 60 років та наявності страхового  стажу  не  менше 15 років. (Для жінок 1961 року народження і старших збільшення пенсійного віку відбувається поступово.)

Крім того, умовою призначення пенсії за віком є досягнення пенсійного віку та наявність відповідного страхового стажу.

Людина може мати право на різні види пенсії, але згідно з законодавством отримувати може лише одну з них – за власним.

 

Розрахунок пенсії

Запам’ятайте! На розмір пенсії в Україні впливають три основних параметри: кількість років страхового стажу, відношення вашої заробітної плати до середньої заробітної плати по Україні на протязі стажу та середня заробітна плата в країні за три останні роки перед роком призначення.

 

Розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп * Кс,

де:

П — розмір пенсії (в гривнях);

Зп — заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена згідно зі статтею 40 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", з якої нараховується пенсія (в гривнях);

Кс — коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений згідно статті 25 цього ж закону.

 

Коефіцієнт страхового стажу розраховується за формулою:

Кс = (См * Вс) / (100% * 12),

де:

См — сума місяців страхового стажу;

Вс — величина оцінки одного року страхового стажу, яка до 2008 року дорівнює 1%, а з 2008 рокудорівнює 1,35%).

Якщо, наприклад, ваш стаждорівнює 40 років (480 місяців), то Кс = 0,54.

 

Заробітна плата, з якої нараховується пенсія:

Зп = Зс * (Ск / К),

де:

Зс — середня заробітна плата в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за три календарних роки, що передують року звернення за пенсією;

Ск — сума коефіцієнтів заробітної плати за кожниймісяць:

(К1+К2+…),

де:

К — кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти.

 

Коефіцієнт заробітної плати розраховується за формулою:

Кз = Зв/Зс,

де:

Зв — сума заробітної плати застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески і яка враховується для розрахунку пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт;

Зс — заробітна плата в середньому на одну застраховану особу в цілому по україні за місяць, за який розраховується коефіцієнт.

 

Наприклад, ваш страховий стаж складає 40 років і ви отримували заробітну плату за ці роки таку ж як середня, тоді ваш коефіцієнт заробітної плати буде дорівнювати 1. Коефіцієнт страхового стажу складатиме 0, 54. Середня заробітна плата за три попередні роки: (2752,95 + 2979,46 + 3149,95) / 3 = 2960,79 грн. Тоді розмір вашої пенсії буде дорівнювати 1598,83 грн.

«Вручну» зробити розрахунок пенсії дуже складно, але на щастя на сьогоднішній день існують електронні сервіси, так звані пенсійні калькулятори, які дозволяють зробити приблизний або максимально точний розрахунок, наприклад Пенсійний калькулятор на pensia.ua. До того ж, крім розрахунку пенсії на згаданому вище пенсійному калькуляторі, ви отримаєте детальну розшифровку розрахунку вашої пенсії (детальний протокол розрахунку) по кожному виду належної вам пенсії з періодами оптимізації.

 

Звернення за призначенням пенсії

Для призначення пенсії потрібно звернутись в територіальне Управління Пенсійного фонду за місцем проживання не раніше ніж за 1 місяць до настання пенсійного віку, але не пізніше, ніж через 3 місяці. Тоді пенсію буде призначено з дня, наступного за настанням пенсійного віку, в протилежному випадку – з дня звернення.

При первинному зверненні в Пенсійний фонд за призначенням пенсії за віком потрібно подати документи:

 1. Заяву встановленої форми (на бланку Пенсійоного фонду).
 2.  Паспорт – оригінал и копії (1, 2 і 11 сторінок).
 3. Довідку податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера — оригінал і копія.
 4.  Документи, які підтверджують стаж (трудова книжка, при необхідності – інші, наприклад диплом, військовий квиток, тощо).
 5.  Документи, що підтверджують пільги.
 6. Для отримання пенсійного посвідчення потрібно надати 2 фотографії 4х6.
 7. Довідку з банку з номером пенсійного рахунку – для отримання пенсії на картку.

 

Як виплачують пенсію?

Виплата пенсії регулюється Законом "Про загальнообов’язкове пенсійне страхування". Виплата пенсії може проводитись поштою або банком щомісячно, але не пізніше 25 числа місяця, за який вона виплачується. Отримують пенсію виключно в грошовій формі на вказану в заяві адресу фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на банківський рахунок пенсіонера.При цьому кожному пенсіонеру встановлюється індивідуальна дата виплати пенсії на протязі виплатного періоду, тобто з 4 по 25 число щомісячно.

Увага! У пенсіонера є обов’язки перед Пенсійним фондом. Наприклад, якщо він влаштувався на роботу або став приватним підприємцем, обов’язково потрібно повідомити про це Пенсійний фонд.

 

Припинення виплати пенсії

Окрім смерті пенсіонера, умовою для припинення виплати пенсії можуть бути ще два випадки: перший – якщо виявиться, що пенсію було призначено на підставі документів, які містили невірні дані, другий – якщо пенсіонер більше 6 місяців поспіль не отримував пенсію, а якщо не цікавився своєю пенсією більше трьох років, то частину своїх коштів він може загубити безповоротно. Якщо це сталося з вини пенсіонера, то йому виплатять лише суму пенсії за цей період, спочатку за 12 місяців одноразово, а решту будуть виплачувати рівними частинами місяць за місяцем, але не більше місячного розміру пенсії за раз. Якщо ж це сталося з вини пенсійного органу, то пенсіонер отримає всю суму пенсії одночасно з компенсацією за втрату частини доходу.

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)

Рубрики