Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Пенсійний
калькулятор
Калькулятор
недержавної пенсії

Чому далеко не у всіх громадян зросла обіцяна мінімальна пенсія?

  • 09 грудня 2015
  •   Львівська газета
  • 14038
  • Версія для друку
  •  
Чому далеко не у всіх громадян зросла обіцяна мінімальна пенсія?
Уже зі середини літа цього року і міністр соціальної політики Павло Розенко, і прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк усюди, де тільки можна було, анонсували підвищення з 1 вересня 2015 року мінімальної пенсії: вона мала збільшитися із 949 грн. до 1074 грн

Ті 125 грн., на які зростала мінімальна пенсія, у наш час не такі вже й великі гроші, але пенсіонери, які жили на 949 грн., і цьому раділи. Доплату підвищеної пенсії за вересень обіцяли дати у жовтні й цього ж місяця вже виплачувати підвищений розмір пенсійної виплати. Але коли деякі пенсіонери прийшли до кас отримувати пенсію, то з розчаруванням побачили, що їхня пенсія не зросла не те що на 125 грн., а навіть на гривню, і залишилася такою, якою й була —  949 грн. Але чому?

Пенсія зросла лише на папері

Багато пенсіонерів опинилося серед тих, кого обіцяне зростання пенсії обійшло боком.

Наприклад, пенсіонерка,яка вийшла на пенсію у 55 років, хоча за новим пенсійним законодавством мала виходити у 57,5 року.

— Я не думала достроково виходити на пенсію, але потрапила під скорочення, — розповіла Марія Василівна. — Працювала у приватній фірмі, де ніхто не зважав, скільки років залишилося до виходу на пенсію. Знайти іншу роботу не змогла, до того ж після перенесеного стресу довго хворіла. Єдиний шлях, який залишився, щоб якось вижити, — оформити пенсію. Розуміла, що вона буде мінімальною, але іншого виходу не було.

Жінка дуже розраховувала з вересня отримувати трохи більшу пенсію, вже все чітко розрахувала: на що й коли витратить кожну гривню. Однак…

— Я звернулася по роз’яснення у районне пенсійне відділення, — каже Марія Василівна, — і мені відповіли, що пенсію мені перерахували, та, оскільки я вийшла на пенсію достроково, то всі перераховані мені гроші відразу зняли. Я що тепер до кінця своїх днів буду жити на пенсію 949 грн.? Але ж у мене 36 років трудового стажу, я все життя працювала…

При цьому, жодного разу ні міністр соціальної політики, ні прем'єр-міністр України не обмовилися, що з 1 вересня 2015 року на  підвищення мінімальних пенсій можуть розраховувати не всі категорії громадян. Навпаки, їхні виступи переконували, що мінімальні пенсійні виплати отримають усі, оскільки з 1 вересня 2015 року зріс прожитковий мінімум, який для непрацездатних осіб становить 1074 грн.

Звісно, відкритість уряду применшила б його здобутки на шляху зростання соціальних стандартів. А те, що таке замовчування посилило зневіру серед багатьох людей, що значна частина громадян без надії сподівалася на мінімальне підвищення, урядовців мало хвилює.

«Газета» скерувала питання Руслані Іванковій, заступникові начальника управління Пенсійного фонду України у Львівській області. Вона підняла пенсійну справу Марії Василівни і ось що з’ ясувала. Коли жінка виходила на пенсію, їй було нараховано пенсійну виплату в розмірі 820 грн. Оскільки вона вийшла на пенсію достроково, то з неї, як передбачено законодавством, за кожний місяць дострокового виходу знімали 0,5%. У Марії Василівни набігло 16%. Мінімальна пенсія на той час була 949 грн., отож жінці держава надала адресну допомогу в розмірі 129 грн. (820 +129 = 949 грн.).

З 1 вересня 2015 року пенсію Марії Василівни перерахували. Тепер вона становить 925 грн. 86 коп. Їй держава знову надає адресну допомогу, але вже меншого розміру, що визначається різницею між 949 грн. і фактичним розміром пенсії: 949 грн. - 925 грн. 86 коп. = 23 грн. 14 коп. Пенсія нібито й зросла, але лише на папері, фактично людина отримує на руки ті самі гроші.

Напрошується запитання: чому, визначаючи різницю, до уваги беруть старий розмір прожиткового мінімуму — 949 грн., а не новий — 1074 грн.?

Такий порядок розрахунку, як пояснила Руслана Іванкова, передбачено постановою Кабмiну вiд 26.03.2008 р. №265 (iз внесеними змiнами 2014 року), в якій сказано: «…якщо щомісячний розмір пенсійних виплат, державної  соціальної допомоги не досягає  949 гривень,   таким   особам  надається  щомісячна  державна  адресна допомога  у  сумі,  що не вистачає до зазначеного розміру».

Усі непорозуміння, марні сподівання пенсіонерів були б зняті, якби в цю постанову уряд вніс зміни і змінив суму, від якої проводять розрахунки: з 949 грн. на 1074 грн. Але…

Однією рукою дали 25 грн, іншою їх відразу забрали

Марія Василівна далеко не єдина пенсіонерка, в якої не зросла мінімальна пенсія. У цю категорію потрапили й громадяни, які отримують соціальні пенсії, ті, хто вийшов на пенсію за віком, але не мав повного страхового стажу (до 1.10.2011 року він становив 25 років для чоловіків та 20 років для жінок. З 1.10.2011 року — 35 років для чоловіків та 30 років для жінок), інваліди третьої групи та інші. Розмiр їхньої пенсiї з 1 вересня не змiнився i становить 949 грн.  Виняток зробили лише для інвалідів першої та другої груп, їм доплату до прожиткового мінімуму розраховують від суми 1074 грн.

Не отримали підвищення і ті громадяни, в яких раніше пенсія індексувалася. Після перерахунку пенсії з 1 вересня їм визначено фіксовану індексацію, яку визначають як різницю між попередньою індексацією та сумою підвищення пенсії. Цим громадянам на суму підвищення пенсії зменшується сума індексації, а це означає, що пенсійні виплати залишаються такими, як і були. Скажімо, до 1 вересня 2015 року пенсія в Анатолія Івановича — 1555,31 грн.: 1125,78 грн. — основний розмір пенсії за віком, 189,80 грн. — доплата за 20 років понаднормативного стажу (949,00 x 20%), 60,37 грн. — підвищення у зв’язку із зростанням  середньої зарплати в Україні і 179,36 грн. — індексація пенсії.

Зараз чоловік отримує таку ж, незважаючи на те, що після перерахунку в нього зросла доплата за понаднормативний стаж. Тепер його пенсія 1555,31 грн. складається з таких складових: 1125,78 грн. — основний розмір пенсії за віком, 214,80 грн — доплата за 20 років понаднормативного стажу (1074,00 x 20%), 60,37 грн. — підвищення у зв’язку із зростанням  середньої зарплати в Україні й 154,36 грн. —  фіксована індексація пенсії. Однією рукою додали 25 грн. за понаднормативний стаж, другою ж на ті 25 грн. зменшили розмір індексації. У результаті — яка пенсія була, така й залишилася. Залишилася лише слава, що пенсію перерахували.

Чимало громадян, які повірили у підвищення мінімальної пенсії, але її не дочекалися, помилково звинувачують у цьому працівників управління Пенсійного фонду. До речі, зараз управління завалено заявами-скаргами. Але вони лише виконавці, закони й постанови ухвалюють і приймають у Верховній Раді та уряді.

Джерело: Львівська газета

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)

Рубрики