Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Пенсійний
калькулятор
Калькулятор
недержавної пенсії

Пенсія приватного підприємця

  • 09 листопада 2015
  •  
  • 51601
  • Версія для друку
  •  
Пенсія приватного підприємця

Підприємці, як і звичайні громадяни, за досягнення пенсійного віку мають право на призначення пенсії за віком.

Хоча порядок її нарахування залежить від певних факторів. По-перше, залежить від того, яку систему оподаткування використовував підприємець до виходу на пенсію. По-друге, є відмінності щодо визначення страхового стажу та розміру доходу, який використовується для нарахування пенсії, у період до 01.01.2004 р. , тобто до набрання чинності Закону від 09.07.2003 р. № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і після 01.01.2004 р. (за чинності цього Закону).

До 01.01.2004 р. під час призначення пенсії враховувався трудовий стаж, а не страховий, як нині, і підтверджувався він записами у трудовій книжці. Оскільки чинним законодавством не передбачено заповнення трудової книжки підприємцями, для них у Порядку № 22-1 встановлений свій спосіб підтвердження стажу. Періоди здійснення підприємницької діяльності (зокрема і за спрощеною системою оподаткування) з 01.07.2000 р. підтверджуються даними персоніфікованого обліку. За відсутності таких даних у Пенсійному фонді підприємцю необхідно подати довідку з податкової інспекції за місцем реєстрації підприємця за цей період про розмір сплаченого єдиного податку за кожен місяць або про розмір чистого доходу також за кожен місяць.

Попри те, що з 01.07.2000 р. всі суб'єкти господарювання зобов'язані були подавати звітність до відділу персоніфікованого обліку, підприємці-єдинники до 01.01.2004 р. дані про себе до відділів персоніфікованого обліку не подавали (через відсутністю порядку визначення розміру доходу), тому за цей період використовуватимуться дані податкової інспекції. Пенсійний фонд надасть довідку лише про те, що підприємець перебував на обліку в Пенсійному фонді і був платником єдиного податку.

Одним з документів, який обов'язково оформлюється під час розрахунку пенсії, є довідка про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду за період до 01.01.2004 р. (Додаток 5 до Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1). Цю довідку оформлять за умови, що підприємець був своєчасно зареєстрований у відповідному територіальному управлінні Пенсійного фонду і справно сплачував страхові внески (проводилися відрахування з єдиного податку). У довідці буде вказано, що підприємець був у визначений період платником єдиного податку. Відповідно до цієї довідки, підприємцю-єдиннику за період до 01.01.2004 р. під час розрахунку пенсії врахують лише стаж, оскільки гроші до Пенсійного фонду надходили і проводилася діяльність. А дохід, на жаль, врахований не буде. Це пов’язано з тим, що в законодавстві, яке діяло до 1 січня 2004 р., був відсутній порядок визначення розміру доходу в залежності від розміру відрахувань з єдиного податку до Пенсійного фонду, як це передбачено з 01.01.2004 р. Законом № 1058.

З 1 січня 2004 року для обчислення розміру пенсії враховується страховий стаж людини, тобто період, протягом якого вона підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, та за який щомісяця сплачені страхові внески, в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислювався в місяцях, і той місяць (чи місяці), за який внески до Пенсійного фонду не сплачені, не включається до страхового стажу.

Довгий період часу  фізичні особи, які працювали на спрощеній системі оподаткування сплачували внески до Пенсійного фонду на добровільних засадах. Наприклад, раніше більшість «спрощенців» платили до Пенсійного фонду, 80 гривень при мінімальному внеску близько 300 гривень на місяць. Відповідно в такій же пропорції враховувся і стаж. Таким чином, за повний рік праці приватний підприємець заробляв лише три-чотири місяці страхового стажу. Як наслідок, звертаючись за пенсією, людина з подивом виявляла, що у неї просто не вистачає стажу. Це серйозна проблема, з якою вже зіткнулися десятки тисяч людей.

Для підприємців-єдинників відрахування до Пенсійного фонду з єдиного податку становили 42% встановленої ставки. Тобто розмір відрахувань з єдиного податку підприємця становив 42 грн (100 грн Х 42%), що набагато менше за мінімальний страховий внесок. Оскільки за період з 1 січня 2004 р. неодноразово змінювався і розмір страхового тарифу, що використовується під час розрахунку мінімального страхового внеску, і розмір мінімальної зарплати, то, щоб визначити розмір доходу, який буде врахований для пенсії, у ст. 40 Закону № 1058 є формула:

З = Н х Ч : Т,

де З — дохід, з якого фактично сплачені страхові внески за відповідний місяць;

Н — сума фактично сплаченого податку за відповідний місяць;

Ч — відсоток відрахувань до Пенсійного фонду від фактично сплаченої суми податку;

Т — розмір страхового внеску до системи Пенсійного фонду, який існує на момент отримання доходу.

Отже, за період з 1 січня 2000 р. по 31 грудня 2003 р. у підприємця-єдинника буде врахований лише стаж, що дає право для призначення пенсії за віком. З 1 січня 2004 р. дохід у розмірі мінімальної зарплати і стажу у повному обсязі може бути врахований, якщо підприємець зробить доплату до мінімального страхового внеску.

Лише з 01.07.2010 року ця категорія платників законодавчо зобов’язана сплачувати страхові пенсійні внески. Був прийнятий закон про сплату такими приватними підприємцями внеску на пенсійне страхування в розмірі не нижче мінімального (з урахуванням частини фіксованого або єдиного внеску, перерахованої до Пенсійного фонду) вже з липня 2010 року. А з 01 січня 2011 року цю норму вже врегульовано введенням закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464-V-І від 08.07.2010 року.   Відповідно до цього Закону єдиний внесок для фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування (фіксований, єдиний податок), встановлено в розмірі 34,7% від суми, яку платники визначають самостійно, але сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу. Мінімальний розмір єдиного внеску – це добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір єдиного внеску, встановлений законом (34,7%). Запровадження механізму сплати пенсійних внесків дозволить нарешті нараховувати справедливий пенсійний стаж підприємцям - фізичним особам, які працюють за спрощеною системою оподаткування.

Нагадаємо також, що необхідний  страховий стаж для призначення пенсії  має складати не менше 15 років і що сплачувати єдиний внесок необхідно до 20-го числа місяця, наступного за місяцем, за який він сплачується, в розмірі 34,7% від суми, яку Ви визначаєте самостійно, але не  менше за розмір мінімального страхового внеску.

Останніми роками пенсійні питання є чи не найактуальнішою темою серед населення України. Якщо людина взяла на себе сміливість бути підприємцем, доводиться відповідати за своє майбутнє перед самим собою, платити внески в тому обсязі, що гарантують бажаний розмір пенсії. Адже не сплата  внесків не дає можливості зарахувати період трудової діяльності до страхового стажу. І , як наслідок, громадяни мають пенсію, яка не відповідає їхнім сподіванням.

Подбайте про майбутню пенсію сьогодні. Кожний платник єдиного податку повинен сам для себе задати запитання: яку пенсію я хочу отримувати в майбутньому? Сьогодні я молодий, сьогодні я здоровий, сьогодні я багато заробляю, але потім настане старість. Яку я пенсію буду отримувати?!

 

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)

Рубрики