Чи є між ними різниця? Різниця є. Нажаль ці поняття українці часто плутають і не розуміють, чим відрізняється страховий стаж від трудового.
Отже, спробуємо роз’яснити різницю.
Трудовий стаж - це періоди офіційної роботи, які підтверджуються записами в трудовій книжці.
Страховий стаж - це той період, за який ви, або хтось замість вас, наприклад ваш роботодавець, сплачував страхові внески до Пенсійного фонду України. Сплатили – є стаж, не сплатили – стажу немає.
А тепер запам’ятайте! З 1 січня 2004 року для нарахування пенсії важливий лише страховий стаж!
Увесь трудовий стаж, який був у людини до 2004 року, автоматично перетворився у страховий стаж. Фактично за цей період трудовий перейменували у страховий. Після 2004 року людина повинна заробляти саме страховий стаж і робити це в єдиний спосіб – сплачувати страхові внески.
Тобто, починаючи з 1 січня 2004 року, трудова книжка не є підтвердженням страхового стажу. Ваш роботодавець може піти на хитрість і не сплачувати страхові внески. Тобто запис в трудовій книжці є, а страховий стаж не іде і цей період вже не буде враховуватись при нарахуванні пенсії.
Дуже просто! Всі дані про страховий стаж, починаючи з липня 2000 року, містяться в системі персоніфікованого обліку. Ви можете отримати ці данні трьома способами:
Перший спосіб. Прийти до будь-якого відділення Пенсійного фонду України з паспортом та ідентифікаційним кодом. Якщо маєте при собі ці два документи, фахівці за декілька хвилин видрукують вам дані з бази персоніфікованого обліку. Згідно з ними ви зможете перевірити, яку вам нараховували зарплату, скільки за вас сплачували соціального внеску та скільки днів страхового стажу вам зараховано за той чи інший місяць. Якщо у потрібних графах нулі, це тривожний сигнал. Роботодавець щось робить не так.
Другий спосіб. Скористатися інформаційним кіоском, який розташований майже в кожному відділення Пенсійного фонду. Ви підносите до нього Свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування (його вам мали видати на першій роботі), машина зчитує штрих-код і за декілька секунд видає на екран потрібну інформацію.
Третій спосіб. Я вважаю, самий зручний, якщо звичайно ви маєте вдома комп’ютер. Можна зареєструватись на електронному порталі Пенсійного фонду України portal.pfu.gov.uaі кожного місяця, не виходячи з дому, перевіряти чи зарахували вам страховий стаж. Що для цього потрібно і як це зробити детально розписано в статті «Що таке «Виписка з системи персоніфікованого обліку (Форма ОК-5)» та як її отримати»
До страхового стажу входять наступні періоди:
А як бути з тими, хто на півставки чи на чверть ставки? Місяць роботи – це місяць стажу чи лише 10 днів?
Для того, щоб до страхового стажу зарахували повний місяць, потрібно сплатити хоча б мінімальний страховий внесок. А мінімальний страховий внесок можна сплатити тільки тоді, коли ви заробляєте хоча б мінімальну заробітну плату. Ось так!
Щоб офіційно придбати страховий стаж, потрібно прийти до податкової і заявити, що хочете укласти договір про добровільну сплату страхового внеску.
Орієнтовний розмір внеску буде складати 37% від мінімальної заробітної плати, яка на сьогоднішній день складає 1218 грн, тобто приблизно 450 гривень. Сплачувати потрібно кожного місяця не пізніше 20 числа.
«Купувати» страховий стаж можуть майже всі:
Але якщо Ви офіційно працевлаштовані, Ви не зможете самостійно платити страхові внески. Це повинен робити Ваш роботодавець!
правильно ли я поняла из вашей статьи, что записи в трудовой книжке с 01.06.1975года и беспрерывно до 12.12 1995года составляют более 20 лет трудового-страхового стажа дают ли эти записи спокойное основание моему мужу через полгода в его 60лет обратиться в ПФ за начислением пенсии или есть основания для переживаний?
Добрый день, Светлана Александровна.
Да, по Закону Украины "Об общеобязательном государственном социальном страховании" право на пенсию по возрасту имеют граждане, у которых страховой стаж не менее 15 лет и которые достигли возраста 60 лет. У вашего мужа в 60 лет наступит право на назначение пенсии по возрасту, но для назначения пенсии по возрасту в размере минимальной пенсии необходим страховой стаж для мужчин не менее 35 лет.
Добрий день, Юлия!Помогите разобраться!В трудовой книжке мужа с 01.06.1975года и беспрерывно до 12.12 1995года составляют более 20 лет трудового-страхового стажа . Неужели ни на какой размер социальной помощи от государства мужу при его стаже не расчитывать? потому что через полгода мужу исполняется 60 лет и мы собирались обратиться в ПФ ,ничего не будет? Спасибо!
Светлана Александровна, 20 лет страхового стажа достаточно для назначения пенсии, просто ее размер возможно будет меньше минимальной.
Добрый день, Наталья.
Если у вас хорошая зарплата, то через полных 24 месяца работы после назначения (последнего перерасчета пенсии) вы можете сделать перерасчет пенсии работающего пенсионера с учетом зарплаты и страхового стажа. При этом при перерасчете пенсии берется средняя зарплата за три года (год), предыдущий году назначения (последнего перерасчета) пенсии. Если зарплата была не высокой можно сделать перерасчет только по стажу. Кроме того, если вы проработали какое-то время после назначения (последнего перерасчета) пенсии и уволились, но у вас нет полных 24 месяца страхового стажа, то можно сделать перерасчет пенсии с учетом фактически отработанного страхового стажа.
Доброго дня! У меня военная пенсия "за выслугу лет ст. 43 б" 25 лет службы (1974-2000гг.) =1856 грн. (явно мизерная). До службы учился в техникуме (1970-74гг.), потом полгода работал на заводе. После службы трудился на производстве начальником участка, цеха (2000-2009гг.). Общий страховой стаж 39 лет (налоги оплочены). Сейчас мне 62 года. Форма ОК-5 на руках. Последняя зарплата для пенсии за декабрь 2009 г. = 4576 грн. Есть ли смысл перейти на гражданскую пенсию по возрасту (будет ли она больше), и какой алгоритм ее оформления? Спасибо заранее.
Добрый день! Я 1954 г.р. Трудовой стаж с 02.1973 по 02.2015 отработал на одном предприятии. Из них 17 лет по списку №1. В 2008 г. оформил пенсию за 10 лет во вредных условиях и продолжил работать в тех же условиях. Зарплаты, в то время были не высокими, соответственно пенсия тоже порядка 1000 грн. С 2008 по 2015 год периодически пересчитывали пенсию на мизерные суммы. В 2015 я уволился с предприятия по уходу на пенсию, на это время зарплата была в 5 раз больше, чем в 2008. После пересчета пенсии, она стала 2300 грн. Мои коллеги помоложе в этот же период оформляли пенсию первый раз, то им рассчитали пенсию в 2 раза выше по 4-5 тыс. Не могу понять эту систему. Подскажите, пожалуйста, может не правильно рассчитали?
Добрый день, Олег.
Ваша пенсия получилась меньше, чем у коллег, поскольку при перерасчете пенсии берут средний показатель за год, предыдущий году назначения (последнего перерасчета) пенсии, а для тех, кто оформляет первый раз - берется показатель средний за три года, предыдущих году выхода на пенсию.
Добрий день! Я працюю лікарем-анестезіологом в реанімаційному відділенні з1985 р. по теперешній час. (32 роки). В березні мені буде 60 років. Я оформлюю пенсію і хочу скористатися правом на виплату 10 пенсій. Мені в районному Пенсійному фонді сказали що це неможливо, немає 35 років страхового стажу. Але я відслужив строкову в армії з 1975 по 1977 рр. і навчався в медінституті з 1978 по1984 рр. і в інтернатурі з 1984 по 1985 р. Як я розумію з ваших консультацій, ці роки зараховуються до страхового стажу також. Крім того робота в реанімації до 1.01.2004 року також зараховується в подвійному розмірі до страхового стажу, чи не так. Чи можу я все-таки претендувати на виплату допомоги?
Доброго дня, Олексіє.
Пунктом 7-1 розділу XV „Прикінцеві положення” Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", працювали в закладах та установах державної та комунальної форми власності, на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів „е”-„ж” статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків – 35 років, для жінок – 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Отже Пенсійний фонд мав на увазі страховий стаж 35 років на посаді, що дає право на пенсію за вислугу років. На жаль, навчання не входить до вислуги.
Доброго дня, Юлія. Буду дуже вдячна за Вашу консультацію. Мені 41 рік, з 01.08.1995 по 06.12.2000рр. працювала м/с у лікарні, з 14.12.2000 по 02.02.2006рр.(повних 5 років) - в зоні відчуження(м.Чорнобиль), рік стояла на біржі праці, з 01.04.2014р по цей час працюю у псих.лікарні і надіюсь, буду працювати. Підкажіть, будь-ласка, чи зможу я вийти на пенсію в 45років (мені так говорили, коли я працювала в Чорнобилі), і чи рахується страховий стаж рік за два у психлікарні. Дякую.
Доброго дня.
1. Ні, на сьогоднішній день, право на пільгову пенсію або пенсію за вислугу років у жінок настає у 55 років. Права на зниження пенсійного віку за роботу в Чорнобилі з 14.12.2000 по 02.02.2006рр у вас немає.
2. Так, страховий стаж за роботу в психлікарні окремих працівників рахується як рік за два.
Добрый день! Я с 2003 по 2007 год учился в техникуме. Соответственно с 1 января 2004 мое обучение уже не входит в страховой стаж. Сразу после получения диплома в июне, с июля месяца официально трудоустроен. Теперь вопрос: в статье идет речь о том, что страховой стаж можно купить. Значит я могу "подтянуть" свое обучение к пенсии, оплатив 37% от нынешней минимальной З/П (3200 грн) за каждый месяц с 01.01.2004 по 30.06.2007? То есть платить ежемесячно 1184 грн? Я правильно понимаю?
02.07.1992-24.11.2017- робота гірничим майстром Павлоградвугілля