Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Пенсійний
калькулятор
Калькулятор
недержавної пенсії

Пільговий стаж

 • 44877
 • Версія для друку
 •  

З урахуванням правил обчислення розрізняють кілька видів пільгового стажу:

Види пільгового стажу

Пільговий стажНа що дає право:

стаж на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, визначених Списком №1;

Зниження пенсійного віку (при необхідному пільговому стажі)

Подвоєння стажу роботи в особливо шкідливих умовах (при розрахунку пенсії)

стаж працівників, які безпосередньо зайняті на роботах зі шкід­ливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, визначених  Списком №2;

Зниження пенсійного віку (при необхідному пільговому стажі)

інші періоди трудової діяльності, у шкідливих, небезпечних або специфічних умовах упродовж  повного робочого дня, визначених окремими списками.

Пільговий стаж визначається на підставі:

 • запису у трудовій книжці (на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць);
 • уточнюючої (пільгової) довідки (у разі відсутності відомостей в трудовій книжці);
 • Копії (копій) наказу (наказів) підприємства про результати атестації робочих місць з додатком, у якому зазначено перелік робочих місць та їхнє право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 чи №2 (для підтвердження стажу після 21.08.1992 року).

УВАГА! Пільговий стаж підтверджується виключно первинними документами за час виконання роботи. Свідки не можуть підтвердити стаж роботи, що дає право на пільгову пенсію.

У разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами вперше проведеної атестації до пільгового стажу зараховується:

 • весь період роботи до 21 серпня 1992 року;
 • п'ятирічний період роботи на такому підприємстві, що передує даті видавання наказу про її результати;
 • період роботи впродовж наступних п'яти років.

Якщо працівник має необхідний пільговий стаж, а загального стажу не вистачає, підстави для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відсутні.

До пільгового стажу зараховуються інші періоди роботи в розмірі, що не перевищує всього наявного стажу роботи, котрий дає право на пільгове пенсійне забезпечення.

Періоди роботи, які  зараховуються до пільгового стажу

Військова служба

Час проходження строкової військової служби зараховується до пільгового, якщо на момент призову на строкову військову службу особа:

 • навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі;
 • працювала за пільговою професією;
 • обіймала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах.

Примітка: Військову службу за контрактом не зараховуємо до пільгового стажу.

Навчання за спеціальністю в професійно-технічних закладах

Навчання зараховується до пільгового стажу у разі, якщо перерва між днем закінчення навчання та днем працевлаштування за набутою професією не перевищує трьох місяців.

Відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного (шестирічного) віку

Зараховується в стаж роботи за спеціальністю на тій посаді, на якій громадянин значиться відповідно до запису в трудовій книжці.

Час перебування на інвалідності у зв’язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням

Зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до страхового стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

Час простою та період відпусток без збереження заробітної плати

Зараховуються в пільговий стаж, якщо вони пов'язані з виробничою необхідністю і при цьому не більше одного місяця в календарному році.

 Порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається статтею 100 даного Закону.

Працівникам інших виробництв, професій та посад пільгові пенсії залежно від умов праці (але не раніш як після досягнення 55 років чоловіками і 50 років жінками) можуть встановлюватися за результатами атестації робочих місць за рахунок коштів підприємств та організацій, призначених на оплату праці, які перераховуються до Пенсійного фонду України на виплату пенсій до досягнення працівником пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» .

Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше 2 років.

 

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)